Ergonominis vaiko nešiojimas
Šiandien rinkoje yra daug ir įvairių kūdikių nešiojimo sprendimų, tačiau ne visi sukurti atsižvelgiant į pagrindinius kūdikio nešiojimo principus. „ManiSlingi.lv“ vadovei, sertifikuotai vaikų nešiojimo („Die Trageschule“) ir žindymo konsultantei (LZVKA), Tėvų švietimo programos trenerei Evitai Žvaginiai-Jakobsonei (Evita Žvagiņa-Jākobsone) uždaviau klausimą, į ką reikėtų atsižvelgti renkantis vaikjuostę arba nešioklę.
Anatomija pagrįstos taisyklės
Vieta, kur kūdikis jaučiasi ramus ir saugus, yra mamos ir tėčio glėbys. Jei kūdikis yra labai mažas ir nori būti šalia savo tėvelių, puiki išeitis gali būti vaikjuostė arba ergonominė nešioklė. Svarbu prisiminti, kad ergonominis vaiko nešiojimas yra svarbus ne tik kūdikiui, bet ir mamos bei tėčio sveikatai. Norėdami tai padaryti, vadovaukitės šešiais pagrindiniais principais.
Kūdikio keliai virš užpakaliuko
Kūdikio keliai neturi būti plačiai praskiesti (optimaliai 40–45 laipsniai), jie turi būti kūdikio bambos srityje, tiesiai po mamos krūtine. Kūdikiui augant, žinoma, keliai slinks žemyn, o kojytės išsiplės, tačiau visada būtina labai atidžiai stebėti, kad keliai nebūtų viename lygyje su kūdikio užpakaliuku, arba po juo. Šioje padėtyje spaudžiamas tik kūdikio užpakaliukas, todėl susidaro netinkamas dar nesubrendusios vaiko kaulų ir raumenų sistemos spaudimas. Sulenkus kelius, svoris tolygiai pasiskirsto tarp šlaunų, kelių, nugaros bei užpakaliuko.
Kūdikio nugara – šiek tiek įgaubta kaip vandens lašelis
Vaiko stuburas neturi visų keturių suaugusio žmogaus fiziologinių kreivių, jis turi dvi pirmines kreives, šiek tiek suapvalinančias ir išlenkiančias vaiko nugarą į išorę.
Maždaug nuo keturių mėnesių amžiaus, kai vaikas pradeda laikyti galvą, sustiprėja kaklo srities vidinis įlinkis. Maždaug 8–9 mėnesių amžiaus pradėjusio sėdėti kūdikio krūtinės išlinkis į išorę sutvirtėja. Maždaug nuo metų, kai vaikas pradeda vaikščioti, išsivysto juosmens srities lordozė arba įlinkis į vidų.
Būtent todėl kūdikio nugara, ypač iki keturių mėnesių, yra šiek tiek suapvalinta, ji neturėtų būti visiškai tiesi ar išlinkusi. Be to, nugara neturėtų būti pernelyg įgaubta ar sukniubusi kaip raidė „C“. Ji labiau panaši į vandens lašelį. Po keturių mėnesių, vaikui vystantis ir stiprėjant, galima palaipsniui pradėti atlaisvinti viršutinę kūno dalį.
Tvirtai prie savęs
Visada tvirtai pritraukite prie savęs tiek vaikjuostėje, tiek ergonominėje nešioklėje esantį vaiką. Jei vaikas nešiojamas jausis pernelyg laisvai, jis vartysis ir patirs nuolatinę įtampą. Tai gali sukelti kūdikio kaklo ir pečių srities tonusą bei netinkamai pasiskirstyti jo kūno svorį. Nors gali atrodyti, kad kūdikis yra per arti, vaikjuosčių ir nešioklių audiniai dažniausiai yra tamprūs, todėl kūdikis vis tiek gali judėti.
Kaklo srities atrama
Svarbu iki keturių mėnesių palaikyti kūdikio kaklą, nes mažylis dar jo nelaiko. Paprastai tai daroma įvyniojus į vaikjuostęar viršutinę nešioklės dalį susuktą rankšluostį ar audinį. Budravimo akimirkomis tokios atramos pakanka. Vaikui miegant ar nešėjui aktyviai judant taip pat svarbu stipriai laikyti vaiko galvutę, kad ji būtų stabili. Tai gali užtikrinti tik ergonominės nešioklės.
Centruotos rankos
Iki keturių mėnesių amžiaus svarbu, kad kūdikio rankytės vaikjuostėje ar nešioklėje būtų sudėtos kūdikio kūno centre ant krūtinės arba šalia kūdikio skruostų, o ne laisvai nuleistos palei kūdikio šonus. Svarbu, kad kūdikis jaustų savo kūno centrą. Be šio vaiko vystymosi įgūdžio vaikas negalės verstis ant šono. Norėdamas apsiversti kūdikis turi jausti savo kūno centrą. Po keturių mėnesių, kūdikiui paaugus, rankytes vaikjuostėje ar nešioklėje galima dėti, kaip patiems patogiau.
Vaizdas į tėvus
Ergonominės nešioklės nėra skirtos nešioti vaiką atsuktą į pasaulį, kol jam sukaks metukai. Be to, atminkite, kad metų sulaukęs vaikas sveria apie 10 kilogramų, o tai reiškia, kad net ir 12 mėnesių vaiką nelengva nešioti pasuktą nuo mamos.
Jei norime, kad jis pamatytų pasaulį, geriau atitinkamo amžiaus kūdikį nešti ant nugaros ar klubo. Vaiko iki 4 mėnesių negalima nešioti nešioklėje pasukto į išorę. Psichiniu ir emociniu požiūriu tokioje padėtyje vaikas yra persisotinęs aplinkos įspūdžiais, be to, kol vaikas dar nevaldo galvytės, yra didelė grėsmė užspringti. Tokioje padėtyje nešėjui daug sunkiau stebėti vaiko būklę.
Vaikjuostė ar ergonominė nešioklė?
Nors dažniausiai vaikjuostes ar nešiokles renkamės pavasariui ir vasarai, tačiau rudens ir žiemos sezonui nešioklės yra taip pat puikus pasirinkimas. Šaltesniu metu nereikia daug rūbų sluoksnių, nes kūdikis šildo mamą, o mama – kūdikį. Nereikia rengtis per storai, svarbu prisiminti, kad reikėtų vilkėti vienu sluoksniu mažiau nei paprastai.
Tiek vaikjuostės, tiek nešioklės turi ir privalumų, ir trūkumų. Pasirinkus vaikjuostę (austos medžiagos), ją bus patogiau dėvėti ilgą laiką, be to, ją galima tiksliau priveržti ir į ją atremti kaklą. Vaikjuostes galima naudoti skirtingomis rišimo padėtimis ir būdais bei reguliuoti pagal poreikį. Tačiau būtina atsižvelgti į tai, kad rišti vaikjuostę reikia įgūdžių, laiko ir kantrybės. Labai dažnai kūdikis iš pradžių verkia, o tai reiškia, kad mama ar tėtis turi būti emociškai ramūs ir gebėti įveikti šį mokymosi laikotarpį.
Su nešioklėmis lengviau, nes jos jau paruoštos naudoti. Tuo pačiu metu yra ribotos suveržimo galimybės. Yra rišamos arba iš dalies segamos nešioklės, kurių segama tik viena dalis, kitos arba negalima keisti, arba galima surišti. Be to, yra iš visų pusių segamos nešioklės. Koks bebūtų pasirinkimas, geriausia prieš perkant juos išbandyti.
„BeSafe“ naujovė!
Rinką pasiekė saugių automobilinių kėdučių prekės ženklo „BeSafe“ naujovė – nešioklė „BeSafe Haven“. Ją kuriant buvo pasitelkta Vokietijoje pripažinta ir vertinama organizacija „Die Trageschule“, kuri specializuojasi kūdikių nešiojimo (baby carrying) srityje.
Be to, nešioklė atitinka „The International Hip Dysplasia Institute“ standartus (EN 13209 / EN 16512), kurie patvirtina, kad nešioklė yra tinkama kūdikių klubams. Sukryžiuoti diržai tolygiai paskirsto svorį ant nugaros, tokiu būdu tausojant mamos ir tėčio nugaros sveikatą.
Nešioklės naudojimo padėtys:
- Priekiu į mamą ar tėtį (nuo gimimo, 55 cm ūgio);
- Priekiu į pasaulį (apytiksliai nuo penkių mėnesių);
- Už nugaros (apytiksliai nuo devynių mėnesių).
Neškite saugiai ir patogiai
Ergonomikos principus atitinkanti mažylio pėdos padėtis svarbi iki 9–11 mėnesių, kol kūdikio kremzlė tampa kaulu. Teisingą laikyseną užtikrinantys ergonominės „BeSafe“ nešioklės paženklintos „Hip friendly“ ženklu.
Nešioklė yra specialiai šiam projektui sukurta ir „BeSafe“ užpatentuota „AirSonomics“ oro pagalvė, palaikanti kūdikį ir tolygiai paskirstanti svorį, kai vaikas sėdi veidu į išorę. Tai suteikia kūdikiui galimybę tyrinėti pasaulį ergonominėje padėtyje. Pripūsta oro pagalvė užtikrina sveiką ir teisingą kūdikio nugaros ir klubų padėtį žiūrint į priekį ir tolygiai paskirsto vaiko svorį ant pilvo diržo.
Maksimalus krepšio svoris neviršija 15 kg ir yra pagamintas iš aukštos kokybės, tamprių medžiagų, išlaikiusių cheminius ir ilgaamžiškumo testus. Audinys padeda kūdikiui išlaikyti nugaros lašelio pavidalo padėtį. Medžiagos yra laidžios orui ir sugeria drėgmę. Be to, šį pavasarį bus išleistas naujos medžiagos nešioklė, kurios oro pralaidumas bus dar iki keturių kartų geresnis.
Prisek ir įtempk!
Krepšys yra visiškai prisegamas, labai patogus – keletu spustelėjimų diržai suveržiami klubų ir pečių srityje, lengvai pritaikant krepšį prie tėvų ūgio!
„Flex-Shape Buckle“ sprendimas leidžia tėvams suveržti diržus traukiant juos ne atgal, o į priekį. Tai ypač patogu mamoms, kurias kamuoja nugaros ar pečių skausmai. To nereikia daryti abejomis rankomis – diržai reguliuojami vienu mygtuku, tiesiog jį paspaudus. Dėl šio užsegimo nešioklė labai paprastai ir greitai naudojama.
Siekiant didesnio saugumo, juosmens diržą galima atidaryti trijų taškų kontaktine sagtimi ir lengvai pritaikyti skirtingiems dydžiams. Nešioklės pečių diržai yra kintamo pločio, o galvos dalį galima naudoti trimis skirtingomis padėtimis (priklausomai nuo kūdikio amžiaus). Tai padės prilaikyti kūdikio galvutę ir užtikrinti gerą oro pralaidumą ir gerą matomumą kūdikiui ateityje, kai jis norės sėdėti pasuktas į pasaulį.
Naudingi papildymai
Be to, komplekte yra paminkštinimų, apsaugančių tėvelių šonus nuo diržų spaudimo; minkštas skydelis nuo saulės UPF50+, apsaugantis nuo saulės spindulių ir nereikalingų aplinkos dirgiklių, ir medžiaginis maišelis krepšiui laikyti. Nešioklėje yra kišenė, į kurią galima įsidėti, pavyzdžiui, banko kortelę.